PlayStation 5 ne kadar satıldı?

655
PlayStation 5 ne kadar satıldı?

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, bilindiği üzere 2020 yılının son aylarında satışa çıkmıştı. Uzunca bir süre stok problemi yaşayan firma, PlayStation 5 için aşırı derecede taleple karşılaşıldığını ve stokların tamamının eridiğini açıklamıştı. COVID-19 salgını ile birlikte yarı zamanlı çalışma saatlerine geçen firmalar gibi Sony’de üretim noktasında problemler yaşıyordu. Bu durum maddi olarak büyük bir kayıp yaratmaması adına Sony kısa süre içerisinde toparlandı ve bugün satış rakamlarını açıkladı.

PlayStation 5 ne kadar satıldı?

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, 2020 yılında dünya genelinde 4.5 milyon adet satıldı. Önceki nesil PlayStation 4 ise Ekim ve Aralık ayları arasında 1.4 milyon satılarak önceki yıla nazaran %77 oranında düşüş yaşamış oldu. PlayStation 5’in çıkışı ile birlikte oyun firmaları tüm planlarını tekrar yapmak zorunda kalsa da oyuncular tarafından yeni çıkan oyun konsolu çok fazla rağbet görüyor. Sony, PlayStation 5’in çıkışıyla birlikte şirketin gelirinin %40 oranında arttığını da belirtmişti. Böylelikle şirketin değeri 8,4 milyar dolara ulaştı. Başta Türkiye ve pek çok ülkede hala stok sorunu yaşansa da PlayStation 5’in oyunları ve popülerliği uzun yıllar boyunca kaybolmayacak gibi görünüyor. Özellikle Dual Sense özellikleri sayesinde oyunculara ekstra biz haz yaşatan PlayStation 5 için satış rakamlarının her gün artarak gittiği de konuşuluyor.

Playstation 5 satış adeti ve kaç adet satıldı?

Playstation 5 satış adeti ve kaç adet satıldı?

PlayStation 4 ne kadar satılmıştı?

15 Kasım 2013’te resmi olarak çıkan PlayStation 4, lansman çeyreğinde tamı tamına 4.5 milyon adet satış gerçekleştirmişti. Playstation 5 ise bu rakama ulaşamadı. Aynı zamanda Sony, PlayStation 5’in tanıtımı ve sponsorluk anlaşmalarının masraflarının şuana dek yaptığı satışlardan bir kısmının karşılandığını açıkladı.